Jesienny wypad na Kujawy

Kujawy… gdzie to właściwie jest? W samym sercu Polski! To region z tradycyjnymi sięgającymi dynastii Piastów, wspaniałym folklorem, hojnie obdarzony przez naturę. Tu z dziewiczą przyrodą i „zdrowym powietrzem” w harmonii stoją współczesne miasta.

Meandrujące rzeki, otoczone zielenią jeziora, piaszczyste leśne ścieżki, łagodne doliny, solne bogactwa, prehistoryczne osady, skanseny, gdzie pielęgnuje się tradycje kujawskiej wsi. Pośród tego krajobrazu wyrosły ważne miasta: Bydgoszcz, Włocławek, Inowrocław i leżący na granicy Kujaw Toruń. Wszystkie łączą w sobie nowoczesność i szacunek do przeszłości, czego wyrazem są zadbane gotyckie mury, strzegące dawnych tajemnic zamki i baszty. Takie są Kujawy: różnorodne, przyjazne, otwarte. Po prostu ciekawe!

Region zachwyca przyrodniczo. Co prawda najpełniej można doświadczyć tego przyjeżdżając na Kujawy wiosną i latem, ale ciepłe październikowe dni także pozwolą jeszcze nacieszyć się spacerami wśród kolorowych drzew czy przemierzaniem rowerowego szlaku.

Dla wprawionych polecamy poprowadzoną wzdłuż linii dawnej kolejki wąskotorowej trasę Bydgoszcz – Koronowo, której atrakcją jest wyremontowany wysoki most nad Brdą w Okolu.

Jezioro Piechcin to pozostałość po dawnych zakładach wapienniczych. Nazywane jest czasem polską Chorwacją. Działa tu baza nurkowa, a skałki, z których latem śmiałkowie skaczą do zielonkawej, czystej wody kamieniołomu (gdzie zatopione są wraki jachtów i maluchów) do złudzenia przypominają te z południowej Europy!

Pojezierze kujawskie to malownicze jeziora w okolicy Włocławka, m.in. Jezioro Czarne. W sezonie letnim aktywnych przyciąga tu Wake Park, teraz raczej park linowy Włocławek.

Dolina Dolnej Wisły to obszar, który w większości zachował naturalny charakter dzięki ochronie przyrody. Rzeka płynie spokojnie, pomiędzy piaszczystymi wysepkami, starorzeczami i torfowiskami. Dolina stanowi teren lęgowy dla ok. 180 gatunków ptaków oraz ważną ostoję dla ptaków migrujących i zimujących W Polsce. Oprócz kontaktu z przyrodą, zasmakujesz tu lokalnego wina, o czym przekonasz się na szlaku Winnic, Doliny Dolnej Wisły. W wielu, oprócz degustacji, możliwe jest zwiedzanie.

Kujawy to, oprócz skarbów przyrody, tradycja i pielęgnowanie folkloru. Stroje, hafty, przyśpiewki, pamięć o dawnych zwyczajach… Wszystko to pielęgnuje się w takich miejscach jak Skansen w Kłóbce, malowniczo ulokowany wśród pagórków, lasów i jezior. To unikatowy park etnograficzny, iluzja dawnej wsi. Oprócz trzech zagród, na które składają się chałupy, stodoły, chlewiki, obórki, stajnie i spichlerze, odtworzone zostały stare zakłady rzemieślnicze – kuźnia, olejarnia i garncarnia oraz wiatrak. W centrum wsi znajduje się stara karczma, budynek szkoły, remiza i kościół. Istna podróż w czasie!

Kujawska wieś to także tradycyjne dania. Gospodynie właśnie teraz, wczesną jesienią pichciły zupę śliwkową ze świeżych, dojrzałych owoców. Kujawy to także najlepsza w kraju gęsina. Te smaki są wciąż żywe, dań można kosztować podczas festiwali, jarmarków, lokalnych świąt, jak na przykład Święto Śliwki.

Mieszanka historii, tradycji i nowoczesności daje się odczuć turystom jako gościnny, kameralny klimat Tak można podsumować atmosferę kujawskich miast. Poważne mury katedr, dawne spichlerze dumnie stojące nad brzegami rzek, kolorowe kamieniczki starówek, strzegące miast warownie z czasów potęgi Krzyżaków są niezwykłym tłem dla współczesnej codzienności. Choć historyczną stolicą Kujaw jest Włocławek, zacznijmy od grodu Kazimierza Wielkiego, fascynującej Bydgoszczy.

BYDGOSZCZ


Nazywana jest czasem polską Wenecją, bo jej związki z wodą mają szczególne znaczenie. Bydgoski Węzeł Wodny powiązał losy nieprzewidywalnej Brdy, potężnej Wisły, Kanałów Bydgoskiego i Górnonoteckiego, wartkiej Strugi Młyńskiej, Flisu i Potoku Prądy. Miasto pełne jest miejsc, przez które przepływa woda, niosąc ze sobą historię i wspomnienia Dziś Bydgoszcz to dobra przystań.

Wyspa Młyńska to ulubione miejsce spotkań, spacerów i zabaw mieszkańców. Znad wartko płynącej Młynówki otaczającej wyspę wstęgą, wyrastają zabudowania zwane Wenecją Bydgoską. Dawny X1X-wieczny kompleks przemysłowy dziś jest miejscem. do którego warto udać się na dobre jedzenie i warzone na miejscu piwo (Pierogarnia Stary Młyn oraz Regionalna Warzelnia Piwa).

Pobliskie mosty i kładki prowadzą w urokliwe zakątki śródmieścia lub na przy-stanek Bydgoskiego Tramwaju Wodnego. Nieopodal czeka nowoczesna marina a nawet jeden z nielicznych Europie… torów kajakarstwa górskiego. Dla bardziej statecznych turystów polecamy spacer po Plantach i zwiedzanie symbolu miasta — spichrzy.

WŁOCŁAWEK


Serce Kujaw, a jednocześnie jedno z najstarszych miast w Polsce.

Koniecznie odwiedź Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia NMP, w której murach kształcił się nie kto inny, jak Kopernik. Zaczęto ją wznosić. w 1340 r., więc śmiało można ją porównać choćby z katedrami w Gnieźnie, czy na Wawelu.

Po tak podniosłym spotkaniu z historią warto pójść na spacer Bulwarami Piłsudskiego, podziwiać nadrzeczną okolicę, zobaczyć, co słychać w Marinie Zarzeczewo i odpocząć w przystani miejskiej Jeziorem Włocławskim.

Na Kujawach odetchniesz pełną piersią! Powietrze jest czyste, a niektóre miejsca natura obdarzyła leczniczymi właściwościami.

INOWROCŁAW


Nazywany jest miastem na soli, ze względu na jej bogate złoża i tradycje jej warzenia, sięgające średniowiecza. To także uzdrowisko z wieloletnią tradycją. Jego wizytówką jest 55-hektarowy Park Solankowy z nowoczesnymi sanatoriami i jedna z czterech polskich tężni.

CIECHOCINEK


To chyba najbardziej znane w Polsce uzdrowisko. Może poszczycić się największymi w Europie tężniami, a cztery parki są usłane kwiatowymi dywanami, które zdobią nie tylko foldery promujące miasto. Siłą napędową uzdrowiska łoża solek cieplniczych, mających niezwykłe moce lecznicze.

Kujawy? Już wiesz gdzie to jest! Warto spędzić tu ciepły jesienny weekend.