Biwakowanie jako świetne hobby dla każdego

Często spotykamy się z paradoksem wolnego czasu – kierując się na co dzień pracą, jedynym o czym marzymy, to zdobyć kilka dni wolnego i odpocząć. Zazwyczaj jednak, kiedy upragniony czas wolny nadejdzie, spędzamy go przed telewizorem, lub po prostu nie przeznaczamy go na nic konstruktywnego. Niekiedy zdarza się, że czasu wolnego nam nie brakuje, lecz z braku szczególnych zainteresowań, nie mamy pojęcia jak produktywnie lub w sposób satysfakcjonujący, możemy wykorzystać ten czas.


Odpowiedzią dla takich osób mogą okazać się wycieczki do lasu, lub po prostu miejsca odizolowane od społeczności, tereny poza miastem, podleśne łąki, a w terenach górzystych, rozciągające się podgórskie piękne wyżyny. Jeżeli nie interesuje nas biwakowanie, nie musimy wcale rezygnować z jego założeń – piesze wyprawy wgłąb natury, z ekwipunkiem, to świetna zabawa, a także korzyść dla naszego zdrowia. Nic także nie stoi na przeszkodzie, aby swoją przygodę z dzikim biwakowaniem, zacząć właśnie od jednodniowych, pieszych wycieczek, z przerwami na przygotowanie posiłku na ognisku. Wraz z nabywaniem doświadczenia, oraz zgromadzeniem ekwipunku, chęć na dłuższe, nawet kilkudniowe wypady, może nadejść sama.


Biwakowanie wcale nie musi wiązać się z gromadzeniem drogiego sprzętu od najlepszych jego producentów. Na początek wystarczą nam dobre buty, ostra piła, hamak lub namiot, które także można kupić w naprawdę niskich cenach, oraz zestaw do przyrządzania posiłków. Rynek biwakowy/surwiwalowy jest pełen przeróżnych produktów, tych bardziej lub mniej zaawansowanych, w zależności od naszych preferencji oraz oczekiwań. Nie oznacza to jednak, że na taką wyprawę, nie możemy zabrać ze sobą rzeczy które już posiadamy – w każdym domu przecież znajdzie się stara patelnia, kubek czy garnek, które lata swojej świetności mają już za sobą, oraz są pomijane w codziennym użytkowaniu z takich rzeczy.


Prawda jest taka, że aby zacząć swoją przygodę z biwakowaniem, przede wszystkim potrzebna jest nasza motywacja oraz chęć do spędzenia czasu w sposób inny, być może jeszcze nam nieznany, lecz jakże satysfakcjonujący. Każdy kto kiedykolwiek spróbował takiej przygody, a na pewno większość z takich osób, z entuzjazmem może powiedzieć, że choć piesze wyprawy/biwakowanie wiążą się z wysiłkiem fizycznym, to okazja pobycia sam na sam z naturą, konsekwentnie rekompensują włożony w nie wysiłek. Nie ma więc na co czekać – zakładaj swoje buty i ruszaj w las!